آيت‌الله جوادي آملي: آيا وقت آن نيست مانند حضرت خديجه، «ربا» را کنار بگذاريم؟

ساخت وبلاگ

آخرین مطالب

امکانات وب

 

آيت الله جوادي آملي با تاکيد بر اينکه ما فرزند حضرت خديجه(س) هستيم، گفت: آيا سزاوار نيست شخصيت حضرت خديجه(س) را معرفي کنيم؟ آيا نبايد ما دنباله‌رو راه مادرمان باشيم و از ايشان تبعيت کنيم؟ آيا وقت آن نيست مانند ام المومنين ربا را کنار بگذاريم؟

اين مرجع تقليد با بيان اينکه کافر فاقد برهان است، ابراز داشت: جاهليت داراي فرهنگ تقليد و دلالي بود، اما در اين فضا، حضرت خديجه بانويي موحده و عالمه بود و ما فخر مي کنيم که چنين مادري داريم و دوازده معصوم از ايشان است.

آيت الله جوادي آملي بيان کرد: در دوران جاهليت که ربا پيمان رسمي و دامن فروشي يک تجارت رسمي بود، حضرت خديجه(س) بر هر دو را خط بطلان کشيد. درحالي که با ربا مي توانست پادشاهي کند. ايشان ربا را تحريم کرده و اقتصاد را عوض کرد. تبديل فرهنگ جاهليت به فرهنگ عقلاني، تحريم مراکز فساد مجازي و حقيقي، و تعويض اقتصاد ربوي به اقتصاد اسلامي هم وظيفه ماست. ما بايد راه مادرمان را برويم، تنها زيارت کافي نيست بايد راه ايشان را برويم.

وي ادامه داد: هيچ کمالي در اسلام مشروط به جنسيت نيست، پشتوانه رسالت ولايت است و ولايتي که پشتوانه رسالت است مشروط به جنسيت نيست. علم امام نامحدود است به اين خاطر که متصل به ذات اقدس الهي است و مرتبط به نامحدود هستند در حالي که خودشان محدود هستند. اين خطا بردار نيست و در چنين فضايي حضرت خديجه(س) اين راه را طي کرده است. آنجه که کمال است فقاهت است نه مرجعيت.

وي اظهار داشت: چرا به همچين بانويي اقتدا نمي کنيم؟ ما شناسنامه داريم و حضرت خديجه مادر ماست. چرا ما راه مادرمان را پيش نميگيريم؟ چرا غرق فساد و ربا شده ايم؟ حضرت خديجه(س) ام المومنين فرهنگي و فقهي و عفافي و اجتماعي و اقتصادي است


برچسب‌ها: آیت الله جوادی آملی, ربا, حضرت خدیجه
+ نوشته شده در  دوشنبه پانزدهم خرداد ۱۳۹۶ساعت 13:53  توسط یونس تاجی پور  | 
...
نویسنده : بازدید : 9 تاريخ : دوشنبه 15 خرداد 1396 ساعت: 16:37

close
تبلیغات در اینترنت