شمخاني: «محمد بن سلمان» بادکنکي است که با يک سوزن بادش خالي مي شود | بلاگ

شمخاني: «محمد بن سلمان» بادکنکي است که با يک سوزن بادش خالي مي شود

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

 

سؤال: براي نخستين بار، نيروي هوايي آمريکا، گروهي از شبه‌نظاميان شيعي هوادار ايران را بمباران کرد. آيا با اين عمل خط قرمزي را زير پا گذاشتند؟

شمخاني: آمريکايي‌ها اين بار هم به ارتش سوريه حمله کردند، و اين دومين بار بود، نه اولين بار. اين حمله اخير براي حمايت از داعش انجام شد. ايالات متحده از گروه‌هاي تروريستي استفاده مي‌کند تا اهداف راهبردي خودش را پي بگيرد. اما اين حمله بيشتر حمله‌اي تبليغاتي بود تا حمله‌اي واقعي. خطوط قرمز ما را نيز آمريکايي‌ها تعيين نمي‌کنند.

سؤال: در عراق، پس از تصرف موصل، شما آينده‌ روابط بين حشد شعبي و ايالات متحده را چگونه ارزيابي مي‌کنيد؟ پس از شکست داعش در موصل، اين گروه‌هاي شبه‌نظامي به کجا بايد بروند؟

شمخاني: همکاري آمريکايي‌ها و ايراني‌ها در عراق، هيچ آينده‌اي ندارد. گروه الحشد الشعبي پس از بوجود آمدن داعش در عراق تشکيل شد آنان به فرمان مرجعيت ديني سازمان‌دهي شدند و تحت فرماندهي فرمانده کل ارتش عراق يعني نخست‌وزير اين کشور فعاليت مي‌کنند.

پارلمان اين کشور نيز حضور آنان را به رسميت شناخته و براي تداوم فعاليت آنها قانون به تصويب رسانده است و بنابراين به کارشان در عراق ادامه خواهند داد چون کساني که تروريست‌ها را توليد و حمايت مي‌کنند همچنان فعال هستند.

سوال: آيا داعش هنوز تهديدي براي داخل مرزهاي ايران محسوب مي‌شود؟

شمخاني: داعش به ابزاري در دست برخي کشورهاي منطقه براي تهديد ديگر کشورهاي منطقه تبديل شده است. کارخانه‌ توليد انديشه‌ي تکفيري که داعش را تغذيه مي‌‌کند در کشور عربستان سعودي واقع شده است. انديشه‌ي وهابيت، پول نفت و افراد سرخورده از سياستهاي حکام سعودي، ترکيب اين سه خط توليد تروريست در عربستان سعودي است. منظور من از پول، هم مبالغ هنگفتي است که نهادهاي خصوصي به تروريست‌ها مي‌دهند و هم پولي که دولت اين کشور در اختيار آنان مي‌گذارد. ايران در طي اين سال‌ها هزينه زيادي مادي و انساني بابت امنيت مرزهايش در برابر تهديدات داعش پرداخته است و کماکان نيز نبرد امنيتي و اطلاعاتي با نيروهاي نفوذي در جريان است.

سؤال: آيا عربستان در ناآرامي‌هايي که گاه بين برخي اقليت‌هاي قومي درون کشور شما ايجاد مي‌شود نقشي دارد؟ آيا خطر درگيري بين ايران و عربستان وجود دارد.

شمخاني: وليعهد عربستان محمد بن سلمان اعلام کرد که جنگ را به داخل ايران خواهد کشاند و درست چند روز پس از اين حرف، گروهي از سربازان ايران در مرز پاکستان ربوده و چند نفر نيز کشته شدند، اتفاقاتي نيز در اهواز رخ داد. ما چند نفر را که در اهواز عمليات انجام داده بودند پيش از خروج از کشور دستگير کرديم، آن‌ها اعتراف کردند که عربستان سعودي به آنان پول داده بود. ما با سرويس اطلاعاتي پاکستاني‌ها گفتگو کرده‌ايم و از آنان خواسته‌ايم تا مانع مداخلات سعودي‌ها شوند. پاکستان آماده‌ کمک به ماست. اختلافات ما با عربستان البته قابل حل است اما برخي رهبران عربستان جوان هستند و رفتار معقولي ندارند. آنان ثروت زيادي دارند و مغرورند. محمد بن سلمان شبيه بادکنکي پر از باد است، يک ضربه سوزن کافي است تا باد او خالي شود.

سوال: در پايان، چه پيامي براي رئيس‌جمهور جديد فرانسه امانوئل مکرون داريد.

شمخاني: انتخاب او به رياست‌جمهوري، فرصت مناسبي است تا روابط اقتصادي و امنيتي دو کشور را توسعه دهيم، چون فرانسه نيز با تهديدات تروريستي درگير است. ايران اميدوار است روابط امنيتي خود را با فرانسه ارتقاء داده و روند تبادل اطلاعات با اين کشور را افزايش بدهيم. فرانسه نبايد اين فرصت مناسب براي توسعه روابط امنيتي با ايران را از دست بدهد. البته ما امروز هم با سرويس‌هاي فرانسوي ارتباط داريم. ما در فرانسه نماينده‌ اطلاعاتي داريم. از طرفي، سفير فرانسه در تهران نيز از مقامات امنيتي

است. سازمان‌هاي تروريستي فعال در منطقه، تحت حمايت کشورهاي متحد فرانسه بوده‌اند، بنابراين کمک فرانسه مي‌تواند براي ما در مسير مبارزه با تروريسم بسيار مفيد باشد.


برچسب‌ها: شمخانی, محمد بن سلمان, بادکنک
+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم خرداد ۱۳۹۶ساعت 20:0  توسط یونس تاجی پور  | 
...
نویسنده : بازدید : 5 تاريخ : دوشنبه 22 خرداد 1396 ساعت: 1:00