احتمال استفاده مجدد روسيه از پايگاه هوايي ايران | بلاگ

احتمال استفاده مجدد روسيه از پايگاه هوايي ايران

تعرفه تبلیغات در سایت

آخرین مطالب

امکانات وب

 

جاگاريان در پاسخ به سوالي در خصوص سطح همکاري هاي ميداني و روال هماهنگي بين ايران و روسيه در سوريه اظهار داشت: به عنوان سفير روسيه در ايران اعلام مي کنم که ما از همکاري با ايران در سوريه بسيار راضي هستيم. هماهنگي ها در سوريه چه در زمينه همکاري هاي دوجانبه و چه همکاري هاي سه جانبه بسيار براي ما رضايت بخش است.

وي با اشاره به سفر اخير علي شمخاني، دبير شوراي عالي امنيت ملي به مسکو و ديدار وي با مقامات امنيتي مسکو و همچنين برگزاري اجلاس مقامات عالي امنيتي کشورهاي پنج قاره جهان اين سفر، گفت: مسئولان عالي رتبه ايران و روسيه به طور منظم براي هماهنگي در سوريه با يکديگر در تماس و تبادل نظر هستند. سفر شمخاني به مسکو نيز در همين راستا و براي هماهنگي هاي لازم بين دو کشور براي مبارزه با تروريسم در سوريه است.

سفير روسيه در تهران ادامه داد: تاکنون چندين بار «الکساندر لاورنتيف»، فرستاده ويژه رئيس جمهور روسيه از ايران بازديد کرده است و در جريان اين سفرها ملاقات خوبي انجام شده و هماهنگي هاي لازم با ايران صورت گرفته است.

مواضع ايران و روسيه در آستانه و ژنو بسيار نزديک است

جاگاريان با تاکيد بر اينکه مواضع ايران و روسيه در آستانه و ژنو بسيار نزديک است، عنوان کرد: اين رايزني ها به ما کمک مي کند تا برخورد ايران و روسيه در آستانه و ژنو هماهنگ باشد. مذاکرات آستانه و مذاکرات ژنو را مي توان تکميل کننده هم دانست و اين روند به حل و فصل سياسي بحران سوريه کمک خواهد کرد.

وي در ادامه در خصوص آينده روابط ايران و روسيه پس از حل بحران سوريه و ادامه همکاري هاي دو کشور تاکيد کرد: همکاري هاي دوجانبه ايران و روسيه فراتر از حل بحران سوريه است، قبل از بحران سوريه نيز ايران و روسيه به ويژه در بخش اقتصادي روابط دوجانبه خوبي داشتند.

اين ديپلمات روس با اشاره به کميسيون اقتصادي مشترک ايران و روسيه که به رياست محمود واعظي، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات تشکيل مي شود، گفت: اين کميسيون بسيار فعال بوده و تا به حال دستاوردهاي زيادي داشته است و اميدواريم در پايان سال جاري جلسه نوبتي اين کميسيون در جمهوري تاتارستان برگزار شود، توافقات اوليه براي اين امر صورت گرفته و با برگزاري اين نشست ها صفحه جديدي در زمينه همکاري هاي دوجانبه اقتصادي بين ايران و روسيه باز خواهد شد.

اتهامات مطرح شده عليه ايران در نشست رياض بي اساس است

جاگاريان درخصوص نشست رياض که چندي پيش با حضور رئيس جمهور آمريکا و سران برخي از کشورهاي عربي و به ميزباني عربستان سعودي به منظور تشکيل ناتوي عربي تشکيل شد، تصريح کرد: در نشست رياض اتهامات زيادي را عليه ايران مطرح کردند، روسيه اين اتهامات و متهم کردن ايران به کمک به تروريست هاي منطقه را قبول ندارد.

وي تاکيد کرد: ايران خود قرباني تروريسم بوده و در اين مدت به صورت جدي با ما در مبارزه با تروريسم، به ويژه در مبارزه با تروريسم هاي سوريه، همکاري داشته است.

سفير روسيه در ايران با تاکيد مجدد بر اينکه ايران نه تنها حامي تروريسم نيست بلکه خود قرباني تروريسم است، اظهار داشت: ما تلاش هاي ايران براي مبارزه با تروريسم را در اين مدت بسيار عالي ارزيابي مي کنيم و معتقديم ايران در حفظ ثبات منطقه نقشي مهم ايفا مي کند.

تجهيز نظامي کشورهاي حاشيه خليج فارس به ثبات منطقه کمک نمي کند

جاگاريان در ادامه در خصوص قرارداد خريد تجهيزات نظامي بين عربستان سعودي و آمريکا و ضرورت تجهيز کشورهاي منطقه به لحاظ نظامي تاکيد کرد: خريد تجهيرات نظامي و تجهيز نظامي کشورهاي حاشيه خليج فارس نه تنها به ثبات منطقه کمک نمي کند بلکه ضرورتي نيز براي اين کار احساس نمي شود.

وي با تاکيد بر اينکه ايران به هيچ وجه تهديدي براي کشورهاي منطقه نيست، گفت: ما تاکنون چندين بار شاهد بوديم که وزير خارجه ايران آمادگي اين کشور براي همکاري و روابط سازنده با کشورهاي منطقه را اعلام کرده است و حتي در خصوص عربستان نيز ظريف تاکنون چند بار اين نکته را اعلام کرده که ايران آماده گفتگوهاي سازنده با عربستان است و از نظر روسيه ايران تهديدي براي عربستان و ديگر کشورهاي منطقه به شمار نمي رود، پس ضرورتي وجود ندارد که اين کشورها توسط کشورهايي چون آمريکا تجهيز شوند.

مسکو مخالف تجزيه سوريه است

سفير روسيه در تهران با بيان اينکه روسيه و آمريکا در خصوص مناطق کردنشين سوريه توافقي نداشته اند، عنوان کرد: ما تماميت ارضي سوريه را به رسميت مي شناسيم و مخالف تجزيه سوريه هستيم و معتقديم سوريه بايد کشوري واحد باشد.

جاگاريان افزود: مسائل و اختلافاتي که بين کردها و دولت سوريه وجود دارد بايد با گفتگو بين خودشان حل و فصل شود و اين يک موضوع داخلي است و ما معتقديم سوريه بايد کشوري واحد و يکپارچه باشد.

مذاکرات حل بحران سوريه بدون حضور ايران و ترکيه به نتيجه نمي رسد

وي همچنين در خصوص نقش ترکيه در نشست آستانه و حضور اين کشور در مذاکرات آستانه به عنوان سخنگوي گروه هاي معارض، گفت: من با اين نظر که ترکيه نقش سخنگوي گروه هاي معارض را در نشست آستانه بازي مي کرد موافق نيستم.

اين ديپلمات روس با بيان اينکه معارضاني که در آستانه نشست را ترک کردند اقليت هستند، ادامه داد: ترکيه مي تواند نقش مهمي در مذاکرات آستانه داشته باشد و بدون حضور ترکيه و ايران اصلا امکان موفقيت در اين مذاکرات وجود ندارد.

جاگاريان با مهم ارزيابي کردن همکاري هاي دوجانبه و سه جانبه ايران، روسيه و ترکيه عنوان کرد: در روزهاي گذشته ما شاهد سفر «سدات اونال»، معاون منطقه اي وزارت خارجه ترکيه به ايران بوديم و در اين سفر وي با حسين جابري انصاري، معاون عربي و آفريقاي وزارت امور خارجه و همچنين ابراهيم رحيم پور، معاون آسيا و اقيانوسيه وزارت امور خارجه ديدار داشت و اين ملاقات ها و رفت و آمدها نشان از نقش مهم ترکيه در حل بحران سوريه دارد.

وي با تاکيد بر اينکه روسيه با ترکيه نيز مانند ايران روابط دوجانبه و همچنين همکاري هاي خوبي در سوريه دارد، افزود: روسيه به همراه ايران، ترکيه و آمريکا بازيگران اصلي در حل بحران سوريه هستند و بدون حضور هر يک از اين کشورها حل بحران سوريه امکان پذير نيست، همچنين ديگر کشورها نيز مي توانند در حل اين بحران نقش مثبتي را ايفا کنند مثلا کشور اردن مي تواند در تنش زدايي در منطقه جنوب نقش مثبتي را ايفا کند.

نگاه منفي آمريکا به ايران در مذاکرات آستانه

سفير روسيه در تهران با اشاره به اينکه آمريکايي ها دوست ندارند در نشست آستانه با ايران همراه شوند و نقش ايران را در سوريه منفي مي دانند، تصريح کرد: ما با آمريکا موافق نيستيم و به آنها گفته ايم که ايران نقش مثبتي را در حل و فصل بحران سوريه ايفا مي کند و بدون ايران حل بحران سوريه امکان پذير نيست. در روزهاي گذشته نيز وزير خارجه روسيه بار ديگر بر اين موضوع تاکيد کرد که بدون ايران به هيچ عنوان حل بحران سوريه امکان پذير نيست و ما از حضور ايران در مذاکرات حل بحران سوريه چه در حال حاضر و چه در آينده حمايت خواهيم کرد.

جاگاريان ادامه داد: ما تلاش مي کنيم که آمريکا را راضي کنيم، اما دولت آمريکا هم تحت فشار است و در کنگره آمريکا احساسات ضد ايراني و ضد روسي وجود دارد و آنها ايران و روسيه را متهم به حمايت از رژيم غيرقانوني که مردم خود را مي کشد مي کنند، ما اين اتهامات را رد مي کنيم و دولت سوريه را به رسميت مي شناسيم.

منتقدان سياست هاي ايران و روسيه خواسته يا ناخواسته به تروريست ها کمک مي کنند

وي با مثبت و موثر ارزيابي کردن نقش و تلاش هاي ايران و روسيه در مذاکرات آستانه و همکاري هاي دو کشور براي حل بحران سوريه تاکيد کرد: هر کسي که از سياست هاي روسيه و ايران در سوريه انتقاد مي کند، خواسته يا ناخواسته به تروريست ها کمک کرده است.

احتمال استفاده مجدد روسيه از پايگاه همدان

سفير روسيه همچنين استفاده مجدد روسيه از پايگاه همدان را محتمل دانست و گفت: اين امر بستگي به وضع و شرايط سوريه دارد، ما در گذشته با مجوز مقامات عالي رتبه ايران اين کار را انجام داديم و اين اتفاق در آينده هم اگر نياز باشد صورت مي گيرد.

جاگاريان با تاکيد بر اينکه ايران و روسيه براي مبارزه با دشمن مشترک به يکديگر کمک و از امکانات يکديگر استفاده مي کنند، اظهار داشت: چيزي در اين بين بسيار مهم است، هماهنگي هاي نظامي بين دو کشور است که اين هماهنگي هم اکنون بين ايران و روسيه وجود دارد و سفر اخير آقاي شمخاني به مسکو نيز در همين راستا و براي ايجاد هماهنگي هاي بيشتر بين ايران و روسيه در بحث مبارزه با تروريسم است.

وي تاکيد کرد: ايران کشور حامي تروريسم نيست و به همين دليل ما با ايران در زمينه هاي مختلف و نه تنها در سوريه بلکه در ديگر نقاط از جمله افعانستان، خزر، قفقاز جنوبي و... همکاري مي کنيم و در آينده نيز به اين همکاري ها ادامه خواهيم داد.

اتهام دخالت روسيه در امور داخلي کشورها دروغ محض است

اين ديپلمات روس همچنين حاشيه هايي که بعد از سفر وزير خارجه روسيه به آمريکا و ديدار وي با رئيس جمهور اين کشور پيش آمد و اتهاماتي که به روسيه در خصوص دخالت در امور داخلي آمريکا زده مي شود را دروغ محض دانست و افزود: اتهاماتي که در خصوص مداخله روسيه در امور داخلي برخي کشورها مطرح مي شود کاملا بي اساس است.

جاگاريان با بيان اينکه سازمان اطلاعاتي آمريکا تاکنون و در طول تاريخ کودتاهاي زيادي را در کشورهاي مختلف انجام داده است از جمله کودتاي ۲۸ مرداد در ايران، اضافه کرد: تاکنون آمريکا با اين دخالت ها و کودتاها چند رژيم قانوني را سرنگون کرده است، چنين کشوري با اين سابقه سياسي حق اين را ندارد که ديگر کشورها را متهم به دخالت در امور ديگر کشورها کند.

آزمايشات موشکي ايران نقض برجام نيست

وي همچنين برجام را يک سند خيلي مهم دانست و عنوان کرد: روسيه به حفظ اين سند اميدوار است. نه تنها روسيه و چين بلکه کشورهاي اروپايي از جمله آلمان، فرانسه و انگليس نيز بر پايبدي بر برجام تاکيد دارند و من اميدوارم کشورهاي اروپايي که متحدين نظامي آمريکا هستند، به ويژه فرانسه تلاش و رئيس جمهور جديد آمريکا را قانع کنند که به تعهدات خود در برجام پايبند باشد.

سفير روسيه در تهران با تاکيد بر اينکه ايران تاکنون به تعهدات خود در برجام به طور کامل پايبند بوده است، تصريح کرد: روسيه به هيچ عنوان آزمايشات موشکي ايران را نقض برجام نمي داند.

علت مخالفت انگليس با خريد ۹۵۰ تن کيک زرد توسط ايران مشخص نيست

جاگاريان همچنين در خصوص قرارداد خريد ۹۵۰ تن اورانيوم غني نشده توسط ايران از شرکتي قزاق که تاکنون به دليل مخالفت انگلستان به تعويق افتاده است، عنوان کرد: ما نمي دانيم که انگليس به کدام بهانه مخالفت مي کند، در حال حاضر آمريکا با اين خريد مخالفتي ندارد و اميدواريم طرفين درگير با انگليس مذاکره و اين کشور را راضي کنند.

وي با اشاره به سفر اخير يک هيأت از روسيه به ايران و مذاکره با مسئولان سازمان انرژي اتمي در خصوص توليد ايزوتوپ هاي پايدار در فردو، تصريح کرد: ما فعاليت هاي هسته اي صلح آميز را حق ايران مي دانيم و تاکنون نيز روسيه با سازمان انرژي اتمي ايران همکاري هاي بسيار خوبي داشته است.

افرايش ۸۰ درصدي مبادلات تجاري ايران و روسيه در سال ۲۰۱۶

سفير روسيه در تهران با اشاره به سفر رئيس جمهور ايران به مسکو و ديدار با رئيس جمهور و نخست وزير اين کشور گفت: سفر روحاني سفر مهمي بود و صفحه جديدي را در روابط دوجانبه ايران و روسيه باز کرد و در حال حاضر دو کشور در سه پروژه مهم نيروگاه بوشهر، قرارداد برقي کردن راه آهن گرمسار- ساري – گرگان – اينچه برون و احداث نيروگاه حرارتي در استان هرمزگان با يکديگر همکاري دارند.

جاگاريان با بيان اينکه مسکو از سطح روابط دوجانبه ايران و روسيه به ويژه در بعد سياسي و اقتصادي بسيار راضي است، اظهار داشت: حجم تبادل کالا بين ايران و روسيه در سال ۲۰۱۶، ۸۰ درصد افزايش يافته و به ۲ ميليارد دلار رسيده است، اما اين ميزان نيز هنوز خيلي کم است و ما انتظار داريم اين رقم روز به روز بيشتر و بيشتر شود، چرا که ظرفيت هاي دو کشور بيش از اين است و مي توانند در زمينه هاي بيشتري با يکديگر همکاري داشته باشند.

وي همچنين با اشاره به انتخاب مجدد حسن روحاني به عنوان رئيس جمهور ايران، عنوان کرد: هر کسي که از طرف مردم انتخاب شود ما به وي تبريک مي گوييم و با وي همکاري مي کنيم و در طول چهار سال گذشته هم همکاري ها و رفت و آمد و ديدارهاي خوبي بين مقامات ايراني و روسي صورت گرفته است و همکاري هاي خوبي را با دولت آقاي روحاني داشته ايم.

سفير روسيه با بيان اينکه چهار سال پيس رئيس دوما براي مراسم تحليف آقاي روحاني آمده بود، افزود: ما منتظر مراسم تحليف آقاي روحاني هستيم و حتما در اين مراسم هيأتي از روسيه حضور خواهد يافت.

روساي جمهور ايران و روسيه به طور منظم با يکديگر در ارتباط هستند

جاگاريان تاکيد کرد: به عنوان سفير تلاش مي کنم در چهار سال آينده هم سفرها و رفت و آمدها بين مقامات ايران و روسيه در تمام سطوح ادامه يابد.

وي با بيان اينکه روساي جمهور ايران و روسيه به طور منظم با يکديگر مکالمه تلفني دارند، عنوان کرد: روساي جمهور ايران و روسيه در اين تماس ها هم در خصوص مسائل دوجانبه و هم در خصوص مسايل منطقه به ويژه بحران سوريه به رايزني مي پردازند.

سفير روسيه در تهران در پايان با اشار به سفر رئيس جمهور ايران به روسيه گفت: اين بار نوبت آقاي پوتين است که به ايران سفر کند و من به عنوان سفير روسيه در ايران براي انجام اين سفر نهايت تلاش خود را انجام مي دهم.


برچسب‌ها: روسیه, پایگاه هوایی ایران...
نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : چهارشنبه 10 خرداد 1396 ساعت: 0:02