پیام های معنادار اتحاد ارتش و سپاه

ساخت وبلاگ
چکیده : گروه سیاست نامه نیوز: پیام سردار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه به امیر عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ار... با عنوان : پیام های معنادار اتحاد ارتش و سپاه بخوانید :

گروه سیاست نامه نیوز: پیام سردار محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه به امیر عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش تازه ترین تلاش نیروهای نظامی کشور برای افزایش همدلی ها است. پیامی حاوی ستایش از رویش‌های ارزشی ارتش و تاکید بر ضرورت وحدت ارتش و سپاه.

فرمانده سپاه پاسداران در حالی بر ضرورت وحدت میان دو رکن نظامی کشور تاکید می‌کند که مقامات ارتشی نیز پیش‌تر در عمل ثابت کرده اند بر این ضرورت واقف هستند. آنان همان وقت که حرف از تهدید سپاه از سوی امریکا بود تمام‌قد پشت این نهاد ایستادند. ارتش با صدور بیانیه‌ای توهین به سپاه پاسداران را توهین به کلیت نظام دانسته و بر اتحاد و یکپارچگی نیروهای مسلح به‌ویژه ارتش و سپاه به عنوان یدواحده تاکید کرده بود.

امیر‌سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع نیز در واکنش به تهدیدهای امریکا تاکیده بود «سپاه قدرتمندترین نهاد ضدتروریستی و در خط مقدم مبارزه با تروریسم قرار دارد». همه اینها برای این بود که نشان دهند «نیروهای مسلح پاره تن یکدیگر هستند». دو رزمایش «حیدر کرار» و «محرم» و رژه جنگنده های ارتش و سپاه در بندرعباس نیز مصداق عملیاتی تلاش برای همدلی و صدالبته نمایش این همدلی بود. به گفته سرلشکر موسوی همه این ها در پی تدابیر فرماندهی معظم کل قوا در خصوص هم‌افزایی بیشتر بین نیروهای مسلح انجام شده است. دیدار مهم حسن روحانی با فرماندهان ارشد سپاه را نیز باید به این فهرست افزود.

تلاش برای هم افزایی نیروهای نظامی موضوعی نیست که تازه در دستورکار قرار گرفته باشد و همواره مد نظر بوده اما این طور که معلوم است، شرایط و اوضاع احوال منطقه باعث تاکید بر آن شده است.

عباسعلی منصوری آرانی استاد دانشگاه دافوس ارتش در گفت و گو با « نامه نیوز» با اشاره به اینکه همکاری های ارتش و سپاه از ابتدای انقلاب و در دوران دفاع مقدس تجربه شده است، می گوید: « در عملیات های موفقی مثل شکست حصر آبادان، فتح المبین، بیت المقدس، فاو و ... همکاری ارتش و سپاه را تجربه کردیم و در طی دفاع مقدس دیدیم که هر بار این نوع نهاد نظامی دچار اختلاف می شوند؛ ضربه می خوریم».

وی با تاکید بر اینکه بعد از دوران دفاع مقدس تلاش شد تا در مقاطع مختلف و در فراز و فرودها همکاری های ارتش و سپاه را حفظ کنیم، گفت: « امنیت یکی از موئلفه های اقتدار و بسترساز موئلفه های دیگر است».

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در مجلس نهم توضیح داد: « اقتدار کشور با چهار موئلفه امنیت، سیاست، اقتصاد و فرهنگ تامین می شود. اهمیت موئلفه اهمیت به این خاطر است که وقتی امنیت برقرار باشد و با دکترین بازدارندگی هر تهدیدی را پیش از شکل گیری خنثی کنیم هم دیپلمات ها بهتر به کار خود می پردازند، هم زمینه مناسب برای حل و فصل مشکلات اقتصادی و اجتماعی فراهم می شود».

وی افزود: «تعامل و همکاری نهادی نظامی از جمله ارتش، سپاه پاسدارن، نیروهای انتظامی و وزارت دفاع در شرایطی که استکبار جهانی به خصوص آمریکا تلاش می کند بر تنش های منطقه بیافزاید بسیار ضروری است».

به گفته منصوری آرانی، شرایط فعلی منطقه ایجاب می کند که همه نیروهای نظامی تحت فرماندهی فرماندهی کل قوا با یکدیگر همدلی بیشتری داشته باشند زیرا این همدلی در دشمنان واهمه ایجاد کرده بر اقتدار کشور می افزاید.

اوضاع منطقه که منصوری آرانی و دیگر تحلیل گران به آن اشاره می کنند به یک کلمه «متشنج» ختم نمی شود. برخی معتقد هستند که وضعیت شبیه انبار کاهی است که با یک جرقه می سوزد. این جرقه می تواند تحریم سپاه باشد یا خرج سلاح هایی که سعودی ها اخیرا از آمریکا خریده اند. این جرقه می تواند بالا گرفتن بحران کردستان باشد یا هر اتفاق دیگر در سوریه و افغانستان ملتهب. فرقی نمی کند که کدام یک باشد چون هر جرقه و سوختتنی در این منطقه پیامدهای ناگواری برای همه کشورهای آن دارد لذا ایران این پیشگیری را به روش های مختلف دنبال می کنند. از مذاکرات آستانه و رایزنی با دولت عراق گرفته تا نمایش توان نظامی کشور به آن ها که دورتر نشسته با خیال پردازانه قدرت نمایی می کنند.


برچسب‌ها: پیام, معنادار, اتحاد, ارتش, سپاهمعنادار,...
نویسنده : بازدید : 1 تاريخ : چهارشنبه 10 آبان 1396 ساعت: 15:31